Kirjakauppasäätiö - Bokhandelsstiftelsen sr

Kirjakauppasäätiö - Bokhandelsstiftelsen sr

Eteläranta 10, 00130 Helsinki
Puh. 040 689 9112
toimisto@kirjakauppaliitto.fi

Asiamies Laura Karlsson
puh. 050 571 5511
laura.karlsson@kirjakauppaliitto.fi

Kirjakauppasäätiön toiminta

Kirjakauppasäätiön tarkoituksena on avustaa ja tukea kirjakaupan alalla pitemmän aikaa työskennelleitä henkilöistä, jotka vanhuuden, työkyvyttömyyden tai muun syyn takia ovat avustuksen tarpeessa.

Lisäksi Kirjakauppasäätiön tarkoituksena on edistää ja tukea kirja-alan ja kirjakauppa-alan kehitystä Suomessa.

Avustusanomuslomake löytyy täältä

KIRJA- JA KIRJAKAUPPA-ALAN TUTKIMUKSET

Kirjakauppasäätiö tukee kirja-alan tutkimushankkeita.
Kirjojen jakelutieselvitys ja kirjojen myyntitilastot
Onix-keskushanke
Suomi lukee 2008 -selvitys (julkaistu 14.1.2009)
Kirja 2020 -tutkimus (valmistui 2010).

KIRJAKAUPPASÄÄTIÖN HALLITUS

Puheenjohtaja
Annamari Arrakoski-Engardt, annamari.arrakoski@gmail.com

Varapuheenjohtaja
Arto Tuokko
Kustannusosakeyhtiö Otava, arto.tuokko@otava.fi

Paula Palmroth
Turun Kansallinen Kirjakauppa Oy, paula.palmroth@kansallinenkirjakauppa.fi

Sakari Laiho
Suomen Kustannusyhdistys ry, sakari.laiho@kustantajat.fi

Reetta-Liisa Pikkola
Suomalainen Kirjakauppa Oy, reetta-liisa.pikkola@suomalainen.com

Risto Romppanen
Kirjavälitys Oy, risto.romppanen@kirjavalitys.fi

Eira Sillanpää
Libro ry, eira.sillanpaa@suomalainen.com